4.4.08

Gichin Funakoshi

se narodil roku 1868 na Okinawě v Šuri( okres Yamaka Wa-Cho) jako syn nižší úřednické třídy, která podporovala ortodoxní zachovávání tradic.(Původně samurajská rodina).
Funakoshi, jako předčasně narozené dítě slabé konstituce, byl často nemocný. Byl dán na vychování k rodičům své matky, kde začal navštěvovat základní školu a jeho zdraví se okolo 13 roku zlepšilo. Spřátelil se se synemFunakoshi, velikost: 34 KB, obrázek se otevře v novém okně mistra karate Jacutune Azata. Mistr Azato přijal Funakoshiho za svého žáka, který zůstal odkazu svého mistra i jeho věrný po zbytek svého života.

Ve svých dvaceti letech, se stal Funakoshi učitelem. Tuto profesi vykonával třicet let. V roce 1902 vedl demonstraci Karate ve škole Naha před školním komisařem panem Shintario Ogawou, jehož zpráva z této události přiměla ministerstvo kultury v Tokyu k zavedení Karate jako součást učebního plánu na okinawských školách. Pro Funakoshi mohl veřejně vyučovat Karate až do roku 1918, kdy požádal o uvolnění z výuky ve školství. Karate se stalo znamé, jako umění které zabíjí jediným úderem. Ten rozdrtí vnitřní orgány a nepoškodí při tom kůži.

Funakoshi, velikost: 67.96 KB, obrázek se otevře v novém okněV roce 1916 uspořádal demonstraci Karate v Kyotu a rovněž se zúčastnil demonstrace Karate před japonským princem Hirohito, která se uskutečnila v roce 1921 u příležitosti princovy návštěvy Okinawy. V roce 1922 byl Gishin Funakoshi vyslán Okinawa shobu kai (společenstvím bojových umění) do Tokya na přehlídku bojových umění, kterou organizovalo japonské ministerstvo kultury.
Kano umožnil Funakoshimu zahájit výuku Karate v jeho dojo. Od Jigoro KanaFunakoshi, velikost: 7.83 KB, obrázek se otevře v novém okně převzal Funakoshi systém technických stupňů kyu a dan. Po velkých finančních potížích, kdy mistr přes den vydělával peníze příležitostnou prací a večer učil své první žáky, založil v roce 1924 první klub Karate-do při Kieo universitě. V roce 1927 vyučoval již na více jak deseti universitách.
V roce 1936 byla dokončena výstavba prvního karatistického dojo v Tokyu, kam byl Funakoshi uveden svými žáky jako první učitel. Nad vstupními dveřmi byl umístěn název "Shotokan". K názvu byl použit pseudonym Funakoshiho "Shoto", který používal mistr při psaní svých básní. Shotokan se tak stal symbolem výuky Karate-do Gichina Funakoshiho. Nové dojo se těšilo i v nejvyšších kruzích Tokya dobré pověsti, protože mistr Funakoshi si své žáky velmi pečlivě vybíral. Starší žáci přebírali výuku na univerzitách, čímž se šíření stylu Shotokan násobilo mimo území Tokya. Za druhé světové války bylo však dojo zničeno a výuka bojových umění po skončení války zakázána. Mistr Funakoshi žil v ústranní až do roku 1948, kdy se vrátil zpět do Tokya a zahájil výuku Karate na dvou univerzitách. Vzhledem ke svému věku, pověřil svého nejvěrnějšího žák Shigeru Egami, aby pokračoval jeho jménem v rozvoji bojového Funakoshi, velikost: 71.13 KB, obrázek se otevře v novém okněumění.

Gishin Funakoshi zemřel 26.4.1957 ve věku 88 let. S ním odešel jeden z největších mistrů Karate, který kdy žil. Jeho žáky bylo mnoho budoucích význačných učitelů Karate, kteří toto bojové umění šířili po celém světě.