16.3.09

Očista ledvin

Ledviny filtrují z krve vodu, do které propouštějí odpadové látky, řídí minerální hospodářství. Jejich funkce u zdravých lidí slábne už od 20 let. Jsou však značně předimenzovány a tak stačí i do vysokého stáří plnit své úkoly. Ovšem někteří lidé je stačí vyřadit z provozu velice brzy. Přitom kvalita fungování ledvin rozhoduje o osobnosti člověka a o vzniku řady nemocí: revmatizmu, bolestech páteře, ženských nemocech, impotenci, zánětu prostaty, řídnutí kostí, kožních chorobách, vysokém krevním tlaku a dalších.

Pokud máte časté angíny, zhoršují se vám vlasy, pozorujete změny na nehtech nebo trpíte záněty čelních dutin, upozorňuje vás tělo na to, že s vašimi ledvinami nemusí být všechno v pořádku. Také bolesti kolen mohou ukazovat na přetížení ledvin.

Očista ledvin se zdá velice snadná, ale pozor! Je nutné vědět, zda nemáte ledvinové kameny či písek. Při této očistě totiž vycházejí ven a pokud vás putující kámen překvapí nepřipravené, můžete zkusit velké bolesti. Je nutné tělo náležitě "změkčit", tzn. týden před očistou jíst pouze zeleninu a ovoce, pít ve velkém množství zeleninové a ovocné šťávy (nezapomínejte na červenou řepu), často se nahřívat, saunovat a koupat v teplé vodě. Pokud začnou kameny vycházet bolestivě, lehněte si do vany s teplou vodou a vydržte.

A nyní k proceduře:

Očistě ledvin předchází očista střev a jater. Pokud je máte za sebou, týden před prováděním očisty ledvin si každý večer udělejte klystýr. V létě, kdy jsou melouny, se živíte týden pouze jimi. Když máte malý hlad, dáte si meloun. Když máte žízeň, dáte si meloun. Když máte velký hlad, dáte si meloun s tmavým chlebem. Proceduru opakujete ještě jednou za 14 dní.

Celou proceduru můžete zdokonalit užíváním produktu z léčivého kaktusu Nopalin, který má úžasné regenerační účinky nejen na vaše ledviny.

Pokud jste ve své očistě dospěli až sem, blahopřeji vám. Máte své tělo už téměř čisté a už také "víte své". Už víte, že se nikdy nevrátíte k původnímu životnímu stylu a stravě. Už víte, že vaše tělo je chrámem vaší duše a nikdo jiný se o něj nepostará, jen vy sami.

V očistných procedurách můžete pokračovat, můžete si vybírat i z dalších uvedených, už totiž víte, jak moc je potřebujete a jak dobře je vám už nyní.

Ledvinové kameny postihnou 4% z vás, muži na jsou na tom 2x až 3x hůře než ženy. Pokud jste již ledvinovou koliku prodělali, máte 50% "šanci", že se Vám ještě minimálně jednou vrátí. Jestliže obtíže s ledvinovými kameny spolu s Vaším lékařem odhalíte včas, můžete významně snížit riziko dalších záchvatů a komplikací.

 
Jaká je příčina tvorby kamenů?
Na tvorbu kamenů je potřeba více chorobných mechanizmů Vašeho těla dohromady. Především je potřeba vylučovat dostatečné množství kamenotvorných látek. Dále by měla moč obsahovat nějaké základy (kamenotvorná jádra), na kterých se kameny začnou tvořit. Přidá-li se ještě snížení látek s účinky proti tvorbě kamenů, podaří se Vašemu tělu vytvořit první z řady nejrůznějších písků, kaménků a kamenů, které Vás začnou trápit.

Kameny mohou být různého původu a složení. Nejčastěji se vyskytnou kameny z vápenných či fosforečnanových solí. Jsou důsledkem práce bakterií ve Vašem těle. Nadměrný příjem vápníku nebo vitamínu D jejich tvorbu ještě umocňují. Tzv. cystinové kameny a kameny z kyseliny močové (urátové) má zase na svědomí nějaká z mnoha metabolických poruch Vašeho těla.

Jednoduše řečeno, kameny se tvoří, tvorbu některých ovlivníte, některých ne. Vzhledově vypadají různě. Některé jsou tvrdé, jiné by se Vám stiskem prstů drobili na dlaních. Některé jsou velké, jiné zase jako nepatrná zrnka písku. Barevně se také liší, záleží na chemickém složení. Jelikož jsou v moči, převládajícími barvami jsou odstíny žluté a hnědé.

Nejzajímavější jsou kameny pod mikroskopem, což je mimochodem jedna z původních diagnostických metod. Nikdy byste neřekli, že tak krásná psaníčka, hvězdičky, kosočtverce, jehlany, obdélníčky, pestrobarevné krystalky, jsou příčinou tak urputných bolestí při ledvinové kolice.

Když to na Vás přijde - kolika
Jak to poznáte? Bude to bolet. Bude to čertovsky bolet. Bude Vás to tak bolet, že nevydržíte na jednom místě. Budete pobíhat kolem dokola, nevydržíte chvilku v klidu. Je to jedna z největších bolestí, které mohou člověka postihnout. Samozřejmě, vždy je to individuální. Jednoho nemusí bolet ledvinový "kamenolom", druhý šílí bolestí při pohybu jediného kaménku.

Jistě jste z minulého odstavce pochopili, že nejdůležitějším příznakem je bolest. Bolest to bývá typická. Většinou bolí v bedrech na straně podrážděných močových cest. Bolest může vystřelovat do břicha směrem zezadu dopředu. Dále může bolet i tříslo na postižené straně, u mužů bývá bolestivé dokonce i varle. Bolest obyčejně
přichází ve vlnách. Pokaždé, když se kamínek posouvá, přichází náhlé, křečovitě řezavé bolesti. Následuje chvilková úleva, aby ji opět vystřídal další záchvat bolesti.

Poznat tuto bolest nebývá pro lékaře příliš velký problém. Obyčejně se diagnóza tvoří takříkajíc "od dveří" - lékař během chvilky pozná, co pacienta trápí. Tuto bolest poznáte i Vy, pravděpodobně i v případě, že jste ještě ledvinovou koliku neprodělali. Přesto však neprodleně vyhledejte lékaře, bolesti břicha jsou ošemetné a přicházejí při mnoha dalších a mnohem závažnějších onemocnění.

Aby nebylo potíží dost, přidají se ještě další. Pokud se opakovaně nepozvracíte, bude Vám minimálně špatně od žaludku. Obtíže způsobí tzv. bloudivý nerv, který provází většinu útrobních orgánů a který má tyto potíže na vrub. Pravděpodobně se budete silně potit. Bude Vás střídavě polévat horko a chlad. V některých případech může na ledvinovou koliku upozornit přítomnost krve v moči. Nebývá ji mnoho, spíše mikroskopicky. Pokud ji vůbec zaregistrujete, pak bude moč spíše jenom narůžovělá.

Dále se možná objeví zvýšená plynatost. V případě souběžné infekce močových cest i teplota, která však většinou nebývá. Kolika může být oboustranná, pak si jmenované potíže vynásobte pro představu dvakrát a na obě strany těla. Celkově se budete cítit velmi schvácení, vyčerpaní a jedinou myšlenkou bude, aby Vás té bolesti někdo co nejrychleji zbavil.

První pomoc
V rámci přednemocniční péče se můžete alespoň pokusit zmírnit bolest. Pokud jste koliku již v minulosti prodělali, určitě budete mít pro tyto případy vybavenou domácí lékárničku. Vhodná jsou spasmolytika, tedy léky, které tlumí bolest vyvolanou přílišnými stahy v útrobách a tedy i v močových cestách. Nabízí se například No-Spa, Buscopan, Algifen. Dávkování naleznete v příbalové informaci přípravku.

Další věcí, kterou můžete jednoduše provést, je dostatečný přísun tekutin. Nepijte alkohol, minerálku, sladké nápoje s bublinkami. Pijte obyčejnou neperlivou vodu. Pokud Vám to Váš žaludek dovolí, vypijte klidně 2 i více litrů. Chcete-li něco spláchnout (kameny), musíte "pustit" hodně vody a pod proudem.

Do třetice Vám radíme, zavolejte pohotovost, záchranku nebo se nechte jinou osobou transportovat do nejbližší nemocnice. I kdyby to tolik nebolelo, je potřeba příčiny řádně vyšetřit. Tím spíše, pokud se Vám to stane poprvé.

U lékaře
Až budete u lékaře, mějte trpělivost, je-li to jenom trochu možné. Věřte, že lékař s Vámi musí nejprve sepsat fakta (anamnéza, dřívější onemocnění, nynější průběh). Ta Vám možná nepřipadají vůbec důležitá. Důležitá však jsou, spolurozhodují o Vašem dalším osudu.

Poté Vás lékař řádně klinicky vyšetří. Zaměří se především na oblast břicha a bederní krajinu. Kromě standardního vyšetření břicha (lékař pohlédne, pohmatá, poklepne a poslechne), vyzkouší několik testů přímo na ledviny. Pravděpodobně se pokusí "podat si" postiženou ledvinu zezadu do dlaně na břiše (Israeliho manévr). Dále Vám hranou dlaně poklepe v oblasti beder nad oběma ledvinami (tzv. tapottement). Bolet bude obojí, lékař se tím více ujistí, že se jedná o ledvinovou koliku.

Pak se pravděpodobně přesunete na oddělení, kde se začne s další baterií vyšetřovacích testů. Odeberou Vám krev a nechají Vás vymočit do skleničky. V mezidobí dostanete několik infuzí. Ty mají především funkci "promývací", zároveň však budou obsahovat i léky proti bolesti. Začnete sbírat moč do džbánku. Tím se zpětně kontroluje, zda nějaký kamínek samovolně neopustil Vaše tělo.

Váš ošetřující lékař Vám dále naordinuje některá z rentgenologických vyšetření. Může Vám nechat zrentgenovat břicho vestoje. Tím se orientačně zjistí přítomnost některých, především větších kaménků, případně hrubé změny na močovém ústrojí. Pokud se rozhodne jinak, nechají Vám vypít látku, pomocí níž se ledviny a močové cesty na rentgenu zobrazí výrazněji vůči okolním tkáním. Tomu se říká urografie. Zachycení kaménku nebo změny šíře močových cest je mnohem pravděpodobnější. Posledním testem tohoto charakteru je ultrazvuk. To je nebolestivé vyšetření s velkou výtěžností.

Následuje chvilka klidu. Čeká se, zda infuze pomohou. K léčbě samozřejmě patří i dieta. První den budete pít pouze čaj, později Vás přes šetřící dietu lékaři opět převedou na normální jídlo.

Vše dosud udělané nezabralo? Pak nezbývá než provést některý z operativních zákroků. Jednou možností je zavedení tzv. nefroskopu. To je vlastně kamera, pomocí níž se dá kámen pod kontrolou zraku vytáhnout, rozdrtit či rozpustit. Nefroskop se zavádí přes kůži vpichem, úspěšnost této metody je téměř 100%. Poslední možností je otevřená operace, kdy se kameny vyjmou přímo z močových cest.

Alternativou je LERV. S použitím silných ultrazvukových vln se lékař pokusí kámen rozdrtit a ten samovolně odejde přes zbylou část močových cest. Nevýhodou je poměrně dlouhá doba tohoto zákroku, je potřeba, aby se lékař až 3.500krát "trefil" do kamene, aby jej dokonale rozdrtil. Na druhou stranu je to nebolestivé a není potřeba otevřené operace.

Co neovlivníte
Už jsem na počátku řekli, že riziko opakovaných ledvinových kolik je až padesát procent po prvním záchvatu. Opakované koliky, chronické kameny a močové infekce způsobují postupné změny na celém močovém systému, nejvíce pak na ledvinách. Ty jsou postupně poškozovány, jejich funkce klesají. V extrémním případě může dojít až k ledvinnému selhání.

Co ovlivnit můžete
Můžete dodržovat pravidelný pitný režim. Pijte 3-4 litry tekutin denně. Co se týče diety, záleží na typu kamenů, které se ve vašem těle tvoří. Pokud máte kameny z vápenných solí, nejezte špenát, oříšky a omezte pití kávy a čaje. Zároveň se doporučuje méně solit. S kameny močovými snižte příjem masa. Lékař Vás může vybavit některým lékem. Užívejte jej pravidelně. Choďte na domluvené kontroly.

OČISTA LEDVIN, MOČOVÉHO MĚCHÝŘE A POHLAVNÍCH ORGÁNŮ STARÝM TIBETSKÝM ZPŮSOBEM

5 půllitrových skleniček očíslujeme od 1 do 5. Každý den dáme do jedné skleničky 2 polévkové lžíce rýže natural a vodu, uložíme do lednice. 6-tý den ráno z 1. skleničky uvaříme kaši - vaříme cca 10 minut - kterou sníme k snídani. Poté nic nejíme 3 hodiny. Jako prevenci myomů přidáme špetku mletého zázvoru. 7. a další den - až do desátého uděláme totéž.

Jako podpůrný prostředek na podporu činnosti celého urogenitálního systému můžeme přidat koupele v solné vodě - do koupele přidáme 1 kg jodidované kuchyňské soli - relaxujeme 15 minut. Při problémech můžeme zařadit teplé obklady ledvin a močového měchýře - další 1 kg jodid.soli rozložíme na plech, prohřejeme v troubě, vložíme do mycích žínek a přiložíme na ledviny a močový měchýř - vydrží teplé cca 20 minut.

Nejvhodnějším obdobím pro Tibetskou čistu jsou měsíce  LEDEN A ÚNOR, právě v této době jsou ledviny, močový měchýř a celý urogenitální systém - oslabeny u všech lidí. Nejvhodnějším obdobím této kůry je období couvajícího měsíce, neboť tendence těla v této době je vyplavovat, pročišťovat...

Do okruhu ledvin patří problémy s dutinami a  bolesti uší - v lednu a únoru si jich "užijeme nejvíce".Na žádost postižených přiládám domácí recept na výrobu ušních svící "za pusinku", které právě při těchto potížích pomáhají.

POSTUP PRÁCE -  přípravíte si 30 cm dlouhé a 1,5 cm široké pruhy ze starého bavlněného trička,na pánvi rozpustíte  včelí vosk-může být i svíčka - pruhy do vosku namočíte, navinete na mokrou vařečku a necháte "zavadnout". Teplé z vařečky stáhnete. Používají  se 2x denně do obou uší  - nejbezpečnější v sedě -zaveďte  ve směru zvukovodu - zapálíte a necháte do 2/3 vyhořet.Na rameno položte utěrku, k ruce si připravet sklenici s vodou na oharek -aplikujete již při prvních příznacích - úplně tím předejdete nepříjemným punkcím a užívání antibiotik. Do tří dnů je po problémech s rýmou, dutinami, s bolestmi uší.... 


Při sklonech ke tvoření ledvinových kamenů a písku nebo při potížích s nimi je nutno se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem šťavelanů: špenát, rajčata, angrešt, salát. Ledvinám také neprospívá přebytek sodíku, znamená to nejen přiměřeně solit, ale i vyhýbat se pravidelnému pití minerálních vod s přebytkem sodíku, tj. přes 100 mg sodíku Na+ na 1 litr. Jednotlivé očistné a preventivní kúry by měly trvat 10-20 dní.

Očistou ledvin se zabývá též článek Sedm kroků k očistě našeho těla.

1. Univerzální ledvinový čaj

Celík zlatobýl 4 díly, nať přesličky rolní 1 díl, nať rdesna ptačího 1 díl, nať rdesna blešníku Polygonum lapathifolium 1 díl

Základní bylina, celík zlatobýl, nesmí být v tomto případě nahrazen celíkem kanadským ani celíkem obrovským. J. A. Zentrich varuje, že v některých případech se prodává jako celík zlatobýl směs těchto druhů. Pokud není k dispozici některá z ostatních bylin, je možno ji vynechat, ale poměr celíku zlatobýlu a všech ostatních složek musí činit 1:1. Užívá se jako nálev z jedné polévkové lžíce na 250 ml vody, 3x denně před jídlem. Pokud nejsou ledviny v pořádku a nastanou nějaké problémy, kúru je nutno přerušit a pokračovat až po odeznění.

2. Ovsový odvar

Připravuje se z ovsa, sbíraného v době mléčné zralosti. Sklenici ovsa zalijeme 2 litry mléka, svaříme na 650-700 ml. Po přecezení se pije během dne. Kúra trvá jeden měsíc.

3. Kokoška

4-6x denně odvar z kokošky pastuší tobolky, po něm mírně povařený odvar ze směsi 40 g březového listu, 20 g drcených šípků, 20 g nati turanu kanadského, 10 g mateřídoušky, 10 g nati rdesna ptačího, 250 ml.

4. Čerstvá šťáva ze zelí

Denně 1-2 sklenice čerstvé zelné šťávy.

5. Čerstvá celerová šťáva

Denně 1 sklenice čerstvé celerové šťávy.

6. Pórková směs

Pórek nakrájíme na plátky a udusíme doměkka v menším množství vody. Propasírujeme a pijeme 1-2x denně 150 ml před jídlem.

7. Ořechový olej

Jádra vlašských ořechů podrtíme a naložíme na měsíc do stejného množství panenského oleje (lisovaného za studena). Užívá se 1 polévková lžíce před jídlem.

8. Odvar z přesličky rolní

35 g nati přesličky dáme do půl litru studené vody, 15 minut vaříme přikryté na malém plameni. Necháme 15 minut stát, denně pijeme 3-4x 150 ml.

9. Celík

20 g nati celíku zlatobýlu dáme do půl litru studené vody a 2 minuty mírně povaříme, necháme 10 minut stát. Pije se po celý den.

 

Očista ledvin -Ledviny filtrují z krve vodu, do které propouštějí odpadové látky a řídí minerální hospodářství. Kvalita fungování ledvin rozhoduje o osobnosti člověka a jeho délce života.Je to energetický zdroj životní síly a odolnosti. Poškozené ledviny signalizují různé nemocí jako jsou angíny, záněty čelních dutin, revmatizmus, bolestí páteře, ženských nemocí, impotenci, zánětu prostaty, řídnutí kostí, kožních chorobách a dalších neduhů.

Očistu je nejlépe provádět v létě kdy jsou k dispozici melouny, které se k tomuto účelu hodí nejvíce. Po celý týden jíme melouny a černý chléb a v rámci biorytmu ledvin se nahříváme ve vaně v teplé vodě mezi druhou a třetí hodinu noční. Pokud nedošlo k vyčištění, celá procedura se opakuje po dvou až třech týdnech.

Ledvinové kameny lze také rozpustit odvarem z kořene šípku. 2 lžíce kořene šípku zalijeme sklenicí vody a 15 min. vaříme. Necháme vychladnout a pijeme 3x denně vždy 1 třetinku odvaru po dobu 1-2 týdnů. Uvádím dále ještě několik receptů na očistu ledvin.

1 - Je nutné 24 hod. hladovět a pít pouze vodu. Poté aplikovat klystýr a následně vypít 2 dcl.. olivového oleje a 2 dcl. grapefruitové šťávy. Přitom cucáte citron, abyste zamezili pocitu dávení. Proces opakujeme po 24 hodinách a sledujeme odchod ledvinových kamenů. Nepít vodu !

2 - Šťávu z červené řepy pijeme tak dlouho, až se zbavíme všech kamenů. Údajně se rozpouštějí a vycházejí bolestivě. Šťáva se pije několik hodin odstátá.

3 - Několik bulv červené neloupané řepy umelete a vaříte tak dlouho až vznikne hustý sirup. Ten se pak užívá několikrát denně po 1 dcl. Kameny se poměrně rychle rozpouští a odcházejí.

4 - Tento recept je pouze na čištění ledvin. 1 lžičku lněného semínka zalijeme sklenicí vody a uvedeme do varu. Po dva dny pak pijeme každé dvě hodiny půl sklenice tohoto odvaru. Můžeme naředit vodou a přichutit citrónovou šťávou.